„Náš Hamlet nebude ten klasický typ. Bude ostravský“

6. července 2016 v 15:02 | MF Dnes |  Články
OSTRAVA "Živou vodu a živou zem, která chce divadlo, tu cítím v Ostravě," říká umělecká šéfka ostravského Divadla Petra Bezruče Janka Ryšánek Schmiedtová o inscenaci Hamlet, jejíž premiéra otevře 20. července ostravské Letní shakespearovské slavnosti.

* Na inscenaci spolupracujete s Tomášem Savkou a Miroslavem Etzlerem. Jde o společný projekt, s nímž se představíte také v Praze. Jak jste daleko?

Co šlo, to máme připraveno. Zkoušení vypuklo 1. července, protože do té doby měli herci povinnosti ve svých domovských divadlech. Za námi je škrtání, což, jak říká dramaturg Tomáš Vůjtek, je sice hřích, ale při přípravě inscenace, která se bude hrát pod širým nebem, taky nutnost. Jsem přesvědčena, že text zůstal Shakespearem, a přitom má hodně co nabídnout i specifickému letnímu publiku.

* Nakolik jste předlohu upravili a jak se na to tvářil překladatel Jiří Josek, který už Hamleta v Ostravě i režíroval?

Tomáš Vůjtek dal pryč veškerá oslovení králi, královno nebo princi, pryč jsou i zeměpisné údaje, soustředíme se na příběh. Vyškrtáno bylo 50 stran textu. Ovšem i pan Josek uznal, že i tak je možné odehrát vše, o čem Hamlet je. V naší úpravě se ocitáme ve světě gangsterů, kteří vytvářejí patologicky fungující systém. Proti němu se Hamlet čílí a v něm se bohužel následně i utopí.

* To znamená, že Dánsko bylo vynecháno ze hry?

Ano, i pro to, že jsme v Ostravě a premiéra bude na Slezskoostravském hradě. Ráda bych také, aby diváci trochu "zapomněli" na to, že jdou na hru toho velkého Alžbětince, kterou budou sledovat s nábožným respektem, s úctou a pokorou. Chci, aby prožili příběh, který dost možná znají z vlastního života. Pokud se zaměříme na jádro příběhu našeho Hamleta, uvidíme chlapce z velmi dobře situované rodiny, který má vše. Peníze, moc, vzdělání, na co ukáže, to může být jeho. Najednou je ale konfrontován se systémem, který se mu nelíbí. Bojuje, ani ne tak proti vraždě, jako proti chorobně fungujícímu systému. A v tomhle je Shakespeare nadčasový. Že se pod historickým "nánosem" skrývá stále aktuální téma.

* Půjde tedy o moderního Hamleta z prostředí mafie?

Nechci nikoho vyděsit, ale vlastně ano. Snažili jsme se, aby naše interpretace byla pro současného diváka pochopitelná, ale abychom zbytečně nemodernizovali. Vycházíme z amerického prostředí 20. až 30. let, což je divoká doba, kdy přestala platit pravidla a gangsteři ovládli společnost. Může to být vzato i na současnost, ale jde o cyklický vývoj událostí, který se mohl stát za Shakespeara i před měsícem.

* Je to vaše první setkání se Shakespearem?

V takové míře poprvé.

* Těšila jste se?

Moc ne, ale teď jsem ráda. Shakespearovy texty byly napsány před dlouhou dobou, a přece je v nich pořád něco živoucího.

* Vy jste z Prahy a tady na vás čeká Hamlet, na kterém se podílejí čtyři profesionální scény. To se asi málokde stane, že?

Každý člověk hledá prostor, kde by se cítil dobře. Byť jsem z Prahy a studovala jsem v Brně, tak živou vodu a živou zem, která chce divadlo, tu cítím v Ostravě. Jsou tu skvělí herci i režiséři, kteří se rozhodli žít svůj tvůrčí život v Ostravě. Jsou tu dobrá divadla i hlad diváků po divadle je tu nebývalý. A to se tady dělá vše, od klasiky až po novátorskou extravaganci. A mimo to - v Ostravě jsou lidé, a není jich málo, kteří nelitují do divadla investovat peníze.

* Jak jste postupovala při obsazení hlavních rolí? Byla jste pod tlakem produkce?

Ano i ne. Není lehké podobné produkce obsazovat. Musí se kombinovat, spekulovat, co by mohlo fungovat, a co ne. Ale všechno jde, nakonec jsme se k mé radosti domluvili i s Miroslavem Etzlerem, který v Ostravě vyrůstal. A to byla jeho první reakce dost ostrá.

* Ostrá?

Překvapilo ho, že by měl Hamleta hrát Tomáš Savka, ten ze Superstar - jak ho mnozí povrchně vnímají. Ale to je jen umělá bublina! Savkovi dala Ostrava prostor zažít svět divadla jinak a on ho zcela využil. Už dávno se tu ví, jak je talentovaný, že to není rychlokvaška z obrazovky, což si nechal vysvětlit i pan Etzler. Sama nechci prvoplánovost, a to Savka splňuje. Nebude to ten typ Hamleta, jak si jej lidé představují. Bude to náš ostravský Hamlet.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Romana Romana | Web | 7. července 2016 v 16:12 | Reagovat

Tak to jsem zvědavá...

2 MarcoS MarcoS | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 11:24 | Reagovat

Přidal jsem svůj blog do oblíbených

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama