Duben 2014

Tomášův rozhovor pro MF Dnes

7. dubna 2014 v 18:42 | MF Dnes |  Články
OSTRAVA Známý muzikál Evita, proslavený například Madonnou, který měl nedávno premiéru na scéně Divadla Jiřího Myrona, by měl být událostí ostravské sezony. Poprvé se v Česku objevuje v nastudování, které bylo nedávno uvedeno na Broadwayi s novými aranžemi. V hlavní roli postavy Che zpívá Tomáš Savka, známý zpěvák, který v Ostravě na tuto roli vyhrál konkurz. "Na soustředění jsem snad ještě těžší roli neměl," přiznal Savka.

* Jak často jste v Ostravě?

V Ostravě jsem od února prakticky pořád, ale jezdím nazpátek do Prahy podle toho, co zrovna zpívám v Praze nebo jinde. Doma jsem minimálně a přece jenom mi to chybí.

* Jakým způsobem trávíte v Ostravě volný čas?

Jsem ubytován v divadelní ubytovně, kde trávím většinu svého času. Volného času moc nemáme, ale pokud ano a je hezky, jdu se projít. Když je ošklivě, tak spím. Mám tu kamarádku, která mě úplně náhodou provedla podél řeky, místním parkem a okolím. Užil jsem si to a jsem překvapen, kolik zeleně tady je. Dokonce jsme se domlouvali s herci na společném výletě, ale není na to čas.

* Necháváte si to v záloze?

Doufám, že to vyjde. A taky doufám, že stihnu aspoň výlet, co jsme si naplánovali do Štramberka.

* Jak snášíte zdejší ovzduší?

Nijak zvlášť to neprožívám, nebo se aspoň snažím si to nepřipouštět. Ale samozřejmě to ovzduší cítím. Jsem z chráněné krajinné oblasti, kde vzduch je opravdu velmi čistý, a když tam po delší době přijedu, třeba po třech měsících, tak se mi úplně zatočí hlava. Ale v Praze je to dost podobné, srovnatelné s Ostravou, tato dvě místa si nemají co vyčítat.

* Jak jste se o konkurzu na Evitu doslechl?

Asi před dvěma lety jsem vystupoval v Karviné s Radkou Fišarovou, dirigoval Marek Prášil, jeden z dirigentů Evity. S jeho přítelkyní Veronikou Gidovou hraji v muzikálu Pomáda. Ptal jsem se tehdy: Děláte nějaké konkurzy? Nejsem ten člověk, který je vyhledává. Vysílám zprávy nahoru, aby mi něco spadlo z nebe, což se mi vlastně daří. Takže jsem se o konkurzu dověděl přes své přátele a přijel jsem s textem. Za což se stydím, protože jsem jej neuměl zpaměti. Musím se na něj dodnes pekelně soustředit, abych nezazpíval něco jinak.

* Ztvárňujete postavu Che, který vypadá jako bouřlivák, jak se vám hraje?

Che není bouřlivák, snažím se ho pochopit. Celou dobu je to alter ego Evity, není vypravěč děje, ví, jak to dopadne, jako jediný. Varuje a hlavně říká myšlenkové pochody Evity nahlas. Na soustředění jsem snad ještě těžší roli neměl. Co se týká rozsahu, to ano, ale jinak ne. Na řadu myšlenek mám jenom jednu větu a musím ji říct tak, aby v ní bylo obsaženo všechno.

* Takže jste se s podobnou rolí zatím nesetkal?

Ne, nesetkal. Ztvárňoval jsem různé charaktery, kladné, záporné, namyšlené, lehkovážné hrdiny, ale nikdy jsem neměl možnost ztvárnit něčí myšlenkové pochody.

* Co děláte ve chvílích, když nepracujete a neprocházíte se Ostravou?

Miluji Voskovce s Werichem, přečetl jsem nedávno jejich korespondenci. Četl jsem asi desetkrát Švejka, jako malého mě zajímaly foglarovky.

* O Ostravě jste určitě slyšel, že je černé město. A vy se tu procházíte v bílé košili?

Každou informaci, kterou nemám ověřenou, beru s určitou rezervou. Sám pocházím z hornického města Horní Slavkov, těžil se tam cín a pak, když přišli Rusové, tak i uran, takže horníky znám. Překvapilo mě, jak je Ostrava hezká, čistá a jak je uklizená. Ne v každém městě to takhle bývá, ale já jsem byl v centru a podél řeky, nevím, jak je to dál. Co jsem viděl, to se mi líbilo.

* Tady se kdysi tradovalo, že když si člověk ráno oblékl bílou košili, odpoledne ji měl černou.

Cha cha, tak to už evidentně není. Také mě baví železniční spojení sem. Sednete si do vlaku a za tři stovky jste v Ostravě. Kéž by jednou bylo takové spojení k nám domů do západních Čech. To je velká výhoda.

* Na kterou pasáž z muzikálu byste rád upozornil?

Moc se mi líbí závěr, režijně je moc hezky zpracovaný. Z mého pohledu je zajímavá árie Svůj Olymp už znáš, moment, když Che poprvé přestane být k Evitě kritický. Celou dobu ji varuje a toto je moment v druhé půlce, kdy ona má za sebou vrchol kariéry, ale už se u ní začínají objevovat zdravotní problémy. Che jí fandí, ale také ji varuje. Kdo bude pozorně poslouchat, měl by zaznamenat, že jí domlouvá. Hezký moment.