Světáci - Třešť (3. dubna 2012)

6. dubna 2012 v 13:34 | Jan Požárník |  Muzikály
3. dubna se v Kulturním domě v Třešťi nedaleko Jihlavy konalo přestavení Světáci, jehož hlavní představitele ztvárnili současní i bývalí studenti Konzervatoře Jaroslava Ježka. Pojďme se tedy společně podívat na toto povedené osmdesátiminutové představení trochu blíž.

Hudební komedie vychází z dnes již legendárního filmu režiséra Zdeňka Podskalského a Vratislava Blažka s hudbou Evžena Illína a Vlastimila Hály. Jedná se vlastně o hudební humorný příběh party tří fasádníků z Velhartic, kteří pracují v Praze a ve snaze strávit bujarý večer jako praví světáci v luxusním podniku zažívají velmi zajímavé a legrační příhody. Poté, co způsobí požár v hotelu Diplomat, se rozhodnou změnit svůj způsob společenského života a díky nemalým investicím se opravdu zdá, že dosáhnou svého. Nakonec ale natrefí na partu tří "lehkých" podvodnic pod vedením kuplířky Trčkové, která je čirou náhodou šatnářkou v onom luxusním podniku. Pochopitelně příběh má dobrý konec, při němž se sejdou všechny tři páry se zlámanými údy, obvazy a berlemi…

Celé představení doprovází živá hudba, na klavír excelentně hraje Pavel Macar, jehož na housle doprovází Kristýna Kleinová. Jaké je tedy obsazení Světáků? V rolích fasádníků Prouzy, Skopce a Petrtýla se nám představí Radim Pátek, Filip Kotek a Tomáš Savka, tedy jména, která jsou zárukou kvalitní podívané, mimo jiné i proto, že Radima a Tomáše máme možnost vidět v současné době na prknech Divadla Hybernia v muzikálu Lucrezia Borgia. Ve dvojroli vrchního a prodavače se představí třešťský rodák Roman Mikeš. Jeho pohybové kreace v roli vrchního jsou úchvatné a diváka jistě napadne, zda to není jeho původní povolání. Dvě menší role hrají Víťa Bogač jako pan Novák a Robin Puškáš jako milenec. Víťa a Robin mají ale také na starosti celou technickou stránku představení. A co dámské obsazení?

Herce představení baví
Trojici vypečených lehkých dam Božky, Marcely a Zuzany skvěle hrají i zpívají Markéta Bednářová, Nela Doležálková a Markéta "Esmeralda" Procházková. Dámské trio pak doplňuje Lucie Bakešová v roli paní Trčkové. Nutno dodat, že všechny dámy jsou velmi atraktivního vzhledu. Na všech hercích/zpěvácích je vidět, že představení hrají s obrovským nadšením a že je to opravdu baví. Diváka překvapí velmi rychlé střídání kostýmů a pochopitelně pobaví nesmrtelné hlášky, kterých je plné celé představení a divák je hltá plnými doušky, především u závěrečné večeře, kde probíhá debata na úrovni velmi vzdělaných lidí, avšak hlediště praská smíchy.

Představením se prolíná několik hudebních vystoupení a krásné sólo Lucky Bakešové. Přeci jen je ale hudebních vystoupení méně, než hereckého projevu. O to více ale potěší přídavek v podání všech účinkujících - Když Praha za noci, zazáří neonem, není mi pomoci, já křičím pojď honem, vrhnu se do saka a bílé košile a s gustem čmeláka, jdu mlsat svět…. Během představení nechybí ani blízký kontakt dam s diváky, především tedy s mužskou částí Ale i divačky si přijdou na své, zejména mohou obdivovat svlékání Toma Savky do spodního prádla nebo jeho neohrožené přenášení malířských štaflí. Chudák, pěkně se tam s nimi naběhal.

Herecký výkon všech účinkujících je natolik dobrý a v dobrém slova smyslu odvázaný, že vlastně ani nevadí, že všichni představitelé jsou zhruba ve stejném věku, což je tak trochu v rozporu s filmovou předlohou. Jediné, co mi v představení trochu chybělo, jsou scény, kde se ve filmu ujme "převýchovy" fasádníků emeritní profesor Dvorský.
Představení bylo odměněno bouřlivým potleskem a mělo opravdu veliký úspěch. Můžeme jen doufat, že tato parta mladých umělců bude se Světáky navštěvovat divadla po naší vlasti častěji, určitě by to za to stálo a plný sál v malé Třešti toho byl důkazem.

Apendix zmizí jako brzlík
Hudební komedie Světáci v podání herců-zpěváků z KJJ,v režii paní Hany Smrčkové, je svěžím a povedeným dílem, kde se bude divák bavit od začátku do konce a to za velmi lidové vstupné, které je na dnešní dobu dá se říci směšné. Jaký jsem měl dojem po představení já? Že bych si to zopakoval hned znovu. Nemohl jsem se nabažit vtipných hlášek, uvolněné atmosféry a povedených hudebních vložek.

Co tedy říci závěrem? Snad jen něco stylového: Světáci mají velmi dobrou figurielní kompozici, z níž se odvíjí absurdní divadlo i přes to, že já se více zajímám o problematiku UFO, nicméně pak doufám, že apendix zmizí jako brzlík, navíc ona je všechny znala osobně, pane architekte, kam se na ně hrabe Hynais nebo Marie "Kurííí" se svým rádiem v úplně kovovým stavu… Konec konců, mám snahu vidět tohle všechno v iritujících souvislostech…
Nechápete smysl posledních vět? Pak si musíte určitě zajít na Světáky !

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lili lili | 6. dubna 2012 v 18:54 | Reagovat

Ani nevíte, jak vám rozumím. Já je všechny znám osobně a když sedím na sofááá, tak je to moje melijéé :-)

2 Honza Honza | 7. dubna 2012 v 13:12 | Reagovat

Vona myslí Pisaka... :-)

3 Eliška Eliška | 8. dubna 2012 v 16:44 | Reagovat

Nám není nic cizího lidský že ano ! :)

4 lili lili | 12. dubna 2012 v 15:54 | Reagovat

Lepší než píchnout drátem do voka :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama