Král bláznů Quasimodo zavítal do Prahy

20. listopadu 2011 v 12:16 | Míra Harnoch |  Muzikály
A blázinec to tak trochu vlastně je. Představte si muzikál Quasimodo jako takového křížence činohry, muzikálu a moderního cirkusu. To všechno totiž tohle dílko obsahuje. Chvílemi se přistihnete, že zíráte s otevřenou pusou, jindy zase nevíte, jestli někomu, kdo hazarduje se životem na laně máte vlastně tleskat. Celkově jde ale v Hybernii o moc pěknou podívanou.Na úvod si nedpustím malou radu. Pokud nejste náruživí kuřáci a nebo rádi vychutnáváte muzikály v táborákové atmosféře, nekupujte si lístky do takových prvních tří řad. Technici totiž dokreslují atmosféru katedrály Notre Dame pomocí umělého kouře. Ten si to pak namíří přímo do obličejů nejblíže sedících diváků. Byl jsem ve druhé linii a řeknu vám, znám i lepší zážitky.

Naštěstí byly rozptylové podmínky v Hybernii lepší než v Praze v posledních dnech a brzy se na jevišti vyjasnilo. Od začátku zaujme jedna z velkých předností muzikálu. A to jsou taneční čísla. Company je početná a spolu s ostatním obsazením a hlavně Esmeraldou předvádí až neuvěřitelné výkony. Hlavně cikánské výstupy nemají chybu.

Výhodou muzikálu je určitě i jeho tempo. Představení trvá bez přestávky asi dvě hodinky a v ději je to tak docela slušný kvapík. Scéna se vlastně vůbec nepřestavuje, pořád se hraje v tom samém, jen sem tam se spustí provazy, na kterých předvádí artisti úžasné kousky, nebo vykouknou vrata katedrály. Ale kdo zná alespoň rámcově příběh slavného románu Viktora Huga, nemůže se ztratit.
Esmeralda okouzlí rovnou několik můžu najednou, včetně vojenského kapitána Phoeba, do kterého se zamiluje i ona sama. Kněz Frolo ze žárlivosti Phoeba téměř zabije a podezření padnou na Esmeraldu. Tu před šibenicí zachrání Quasimodo a tak dále a tak dále. Určitě to všichni znáte.

Činohra tu má velký prostor a to je dobře, protože se tu hraje a nejen zpívá, jak to často bývá u některých muzikálů. Ocenit se musí i hudba. Kluci z Nightworku zhudebňovali divadlo poprvé a řekl bych, že se jim to povedlo. Originálních melodií tam tolik není, většinou se opakují, jen vždy s jiným textem, ale asi jen málokdo odcházel z divadla a nebroukal si "Bim bim bam..." nebo "Jsi tou, která svět rozdělí...".Myslím, že sobotní obsazení se povedlo a mělo úspěch. Hráli vlastně všechny muzikálem už ostřílené tváře, kteří snad ani nemohli nijak zklamat. Kromě Marky a Toma ještě Marián Vojtko, Tomáš Trapl, Zdenka Trvalcová či Vanda Konečná Karolyi. Jen Ondru Rumla jsem ještě v ničem neměl, ale role vypravěče Viktora Huga mu celkem sedla. Jen by snad mohl trochu přibrat na váze, při pohledu na něj mi několikrát děsivě zakručelo v břiše. Takovým nováčkem je určitě i Jan Cina, který hrál cikánského barona hodně přesvědčivě, při děkovačce měl jeden z největších potlesků.

Vyzdvihnul bych ale určitě Tomáše Trapla, protože ten si roli dost užívá. Ke zpěvu asi netřeba nic dodávat a co se týče herectví, prostě zamilovaný hrbáč se vším všudy. On zkrátka je Quasimodo!
A stejné je to s Esmeraldou, těžko někdo najde krásnější, talentovanější a temperamentnější představitelku téhle role, než je Markét Procházková. Byly momenty, kdy jsem si říkal, že ta už se snad jako Esmeralda narodila. Myslím, že doteď si na jevišti tolik nezařádila a je to škoda, protože jsme o ledacos přicházeli.

Těžko popisovat všechny momenty muzikálu při níž Markét zářila, bylo jich hodně, hlavně při tanci s kozou Džali a nebo v duetech s Quasimodem. A s kterým jiným Phoebem by si měla na jevišti víc rozumět, než s Tomášem. Nepotkají se sice tak často, ale když už, tak to jiskří. Škoda, že spolu nemají víc výstupů a zpívání.

Phoebův originální nástup
On vůbec Phoebus nemá moc prostoru. Pořádně si zazpívá jen dvakrát v jedné písničce, kterou se snaží odradit ostatní od pověšení Esmeraldy. Nástup na scénu má tenhle důstojník jako nikdo jiný. Tomáš totiž hned na začátku vyšvihnul přemet, což ve vysokých vojenských botách a upnuté uniformě asi není žádný med. Takže klobouk dolů. A ještě větší smeknutí zaslouží Roman Vojtek, ten prý dělá dokonce salto.

Ale jinak je to docela příjemná role. Tomášovi tohle zpívání sedí, takže i na malém prostoru zaujme. Přiznám se, že podle předlohy jsem čekal, že Phoebus bude vykreslen jako větší prevít, ale více či méně z toho vyšel neutrálně.

Když člověk pomine kouřové dýchánky je Quasimodo rozhodně hezká podívaná. Projekce na stěnách mají nápad, jen to chce kvůli nim taktéž sedět výš. Po děkovačce jsem si tak vybavil scénu z filmu Na samotě u lesa, kdy mlynář Smoljak vypráví rodince historku o vodníkovi a Svěrák na konci pronese: "Tak tohle si rád někdy poslechnu ještě jednou...". A s Quasimodem je to zrovna tak.

Foto: Tomáš Martínek a Katie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lili lili | E-mail | 20. listopadu 2011 v 16:04 | Reagovat

Díky Míro za rychlý a skvélý report :-) Dost mě pobavil, zvlášť při představě topících se prvních řad v umělém kouři :-) Ne sorry - asi to nebylo moc k smíchu. Doufám, že i díky tvému upozornění se to mně nestane :-))
Už se na Qasíka hodně těším! Vidím to nejdýl na prosinec.

2 Míra Míra | E-mail | Web | 20. listopadu 2011 v 16:07 | Reagovat

Díky Lili, to byl účel pobavit. Popravdě ono nám nic jinýho nezbývalo, než se tomu smát. Chvíli to dokonce vypadalo, že nám tam pouští rajskej plyn :D

3 Katie Katie | 20. listopadu 2011 v 19:54 | Reagovat

Já viděla Quasiho včera potřetí a přijde mi, že jen včera bylo toho kouře tolik, páč si nejsem vědoma toho, že bych při premči měla ve druhé řadě jakýkoli problém, že by na mě cokoli funělo, zato včera odpo jsme se v něm v té první topili a já z "Cihly pálené" neviděla skoro nic :-( A musím potvrdit, Roman na začátku dělá salto a je to super podívaná. Viděla všem všechny alternace Phoeba. Mladýho Krause raději nekomentuju... Roman byl skvělej, ale Tom je Tom... zvlášť v kombinaci s Marky je to neuvěřitelná podívaná...

4 Romča Romča | E-mail | 20. listopadu 2011 v 20:13 | Reagovat

Fakt parádní reportík :-) Jo sranda to byla ... Jen teda nvm, že většina čmoudu se valila k naší straně :-D na tý druhý mi to tak hrozný nepřišlo ;-)

5 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 3:19 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

6 Alex Alex | 14. října 2012 v 11:11 | Reagovat

Oproti Lucrezii Borgii byl ten kouř v Qusimodovi jen takové malé pošimrání v nose...na obojím jsem byla v první řadě ale tak trochu sjetá jsem odcházela jen z Lucrezie.=)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama