Z archivu: Takhle to vypadá na Osmém světadílu 11.9. 2011

21. října 2011 v 20:40 | Míra Harnoch |  Muzikály
Jak udělat z mála velkou parádu. Jako by si přesně tuhle větu řekli tvůrci muzikálu Osmý světadíl, když ho začali připravovat. Vzali hotové písničky Elánů, zasadili je do příběhu, který kopíruje problémy dnešní společnosti, vybrali neznáme leč talentované umělce a oblékli je do obyčejných kalhot a triček, které nosíme všichni. S takovou jednoduchostí si odnášíte velký zážitek.


A teď trochu podrobněji. Nedělní odpoledne přeci jen nebylo úplně vhodné pro to zalést do divadla a tři hodiny si užívat muzikálu. Třicítka na teploměru lákala spíš někam k vodě. On taky vzduch v Divadle Kalich by se dal těsně před představením krájet. A vůbec to bylo nervozitou z očekávání, ale právě horkým a vydýchaným vzduchem. Navíc, přestože den před představením bylo k dispozici ještě přes sto lístků, se sál téměř zaplnil.

Na úvod ale ještě vystoupil před diváky Jan Révai se smutným upozorněním, že dnes se nehraje jen pro lidi v sále, ale i pro hokejové reprezentanty, kteří zahynuli při nedávné tragédii v Jaroslavli a se kterými se o kousek dál na Staroměstském náměstí právě loučí celá republika.
Lásku nezabiješ

Skutečný start muzikálu už je ale mnohem veselejší. Seznamujeme se s bohémem a romantikem Tomášem při jeho práci v restauraci, kde pozná "matfyzačku" Janu a zamiluje se do ní. V cestě mu ale stojí zazobaný a arogantní Eric, který s Janou chodí a pečlivě si jí hlídá. Ale neuhlídá a slečna v bílých teniskách Tomášovu lásku opětuje. Jenže přijde smutný zvrat a který do těch dvou vrazí klín. Ale všichni, kdo znají Elány, tak ví, že lásku nezabiješ, a proto se Tomáš odhodlá bojovat a zachránit, co se dá, aby opět mohl být s Janou. Jenže přijde další tragédie a tou vlastně celý muzikál končí.

Děj sem sice nastínil tak trochu obecně, ale nechte si nějaká překvapení do divadla, protože to vážně stojí za to. ;-)

Co se týče zpívání, hraní a tancování celého ansámblu, ani nevím, co chválit dřív. Samosebou se najdou mouchy. Ne vždycky se všechno povede, někdy vinou zvukaře, někdy se prostě tón neposadí, jak má, ale myslím, že při celkovém výsledku muzikálu se dá ledacos odpustit.

Na obsazení záleží, ale jen trochu

Například k "našemu" Tomášovi, bych si přeci jen ideálně představoval trochu jinou Janu než jeho spolužačku a kolegyni ze semifinále Superstar Katku Steinerovou, jako tomu bylo v neděli. Chápu, že když písničky Elánu zpívá holka, je to diametrální rozdíl od chlapa. Ale dle mého soudu jí v duetech Tomáš zkrátka válcoval. Ale abych jí nekřivdil, v partech, kdy zpívala sama, nebyla špatná a v duetu s matkou (Marie Štěchová) "Jedenácté prikazanie" měla asi nejlepší momenty. Ale i tak ani typově mi k Tomovi nesedla. Brunetky jsou zkrátka brunetky. :-))


No a tím se dostáváme k výkonu Tomáše. Asi všichni, co teď čtete můj report jste si projížděli všechny možné ukázky a četli různé recenze, kde ho snad všude chválili. Tak si tohle všechno shrněte dohromady, představte si, jaký to asi je ve skutečnosti a vynásobte to minimálně desetkrát a pak dostanete alespoň částečný obraz toho, jaký výkon předvádí.

Začnu tím, co je u Toma vždycky asi největší problém se naučit - choreografie. Celý muzikál je přímo prošpikovaný náročným tancováním a Tom na sobě musel určitě neuvěřitelně dřít, protože to zvládnul s bravurou. A oceňuju to mnohem víc než u kohokoli jiného, protože věřím že spousta z těch co v "Osmičkách" hrají má tenhle pohyb od přírody, kdežto Tom to prostě musí vypotit! A až uvidíte Toma třeba při songu Kamikadze lásky...

Velká herecká sinusoida

Další, co je třeba ocenit, je herectví. Tohle je s jistotou to nejvíc, co musel kdy Tomáš zahrát. Tedy co do činoherních výstupů rozhodně. Tolik mluveného slova neměl ani v Na úrovni ani ve Světácích. A hlavně s tím, co musí v roli Tomáše prožívat se s těmihle komediemi nedá srovnávat. Děj Osmého světadílu je jedna velká sinusoida, kde jste skutečně jednou na vrcholu blaha a vzápětí úplně dole. Tohle zahrát si vyžaduje kus zvládnutého řemesla. A Tomáš v tom znovu boduje.

Zpěv jsem si nechal nakonec, abych našel ta správná slova. To je prostě něco, co musíte slyšet. V první půlce sice Tom má pár docela pěkných duetů a i nějaké to místo na vyniknutí, ale to je pouhý předkrm, před tím, co přijde v části druhé. Tomáš tam totiž má nádhernou sérii písniček Láska moja, Kamikadze lásky a Neviem byť sám. A to je vážně něco, co se popsat nedá, to musíte slyšet a zažít. Přiznám se, že přestože bylo v sále tak 40 stupňů, měl sem po celou dobu, kdy Tom tohle zpíval, tak výraznou husí kůži, že by mi i kdejaká husa mohlá závidět.

Neuvěřitelná pecka, která myslim naprosta strhla publikum. Do té doby byl potlesk vlažný, asi ještě všichni mysleli na to, jaký byl nedělní oběd, ale po tomhle? Tomáš si získal celý sál, lidi pískali a tlekali docela dlouho a od té doby Tomáš sklízel asi největší ovace.

Lepší než Steven v Draculovi

Závěrečná medley už byla jenom takovou třešinkou na dortu, přídavek bez něhož bych se cítil ochuzen. Konečně nechyběla ani vstávačka a standing ovation.
Abych nezapomněl, Zbyněk Fric při písničce Čakám Ťa láska taktéž zářil, Jura Bernáth jako komik taky nezklamal a company, hlavně ta pánská, jsou komedianti sami o sobě, takže taky palec nahoru!

Po dlouhé době je tu zase muzikál, který můžu každému dopručit. Za sebe říkám, že to je to nejlepší z tuzemské tvorby, v čem Tom zatím hrál. Kdyby si chtěl někdo rýpnout, jestli jsem nezapomněl na Draculu, tak dodávám, že vzhledem k novému nastudování a vzhledem k tomu, jak "velkou" roli Tom v Draculovi má, je Osmý světadíl první. Před Jánem Ďurovčíkem a před všemi, co měli co dočinění se vznikem tohoto muzikálu, zaslouží smeknout!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Míša Míša | E-mail | 17. prosince 2013 v 18:46 | Reagovat

To je tak nádherně napsané, že i když jsem Osmý světadíl s Tomášem viděla 2.listopadu a před 10 dny bez něj ( užila jsem si to, ale  když tam jednou vidíš Toma a pak tam není,tak už to prostě není ono), promítly se mi všechny zážitky z představení a všechny písničky, co Tomáš zpíval a měla jsem slzy v očích. S tím, že Míša Doubravová se k Tomášovi hodí mnohem víc než Kateřina Steinerová s tebou naprosto souhlasím. Stačil mi jeden záznam, kdy zpíval Tomáš s Kateřinou Královnu bielych tenisiek a hned jsem věděla, že ti dva nejsou zrovna ideální dvojice. Už jsem se zmínila, že je to nádherně napsané? :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama